skłócona para
Newsy

Kłócimy się coraz częściej o pieniądze z powodu inflacji

Aż jedna piąta osób w związkach częściej kłóci się o pieniądze – takie są wyniki badania „Pieniądze powodem stresu dla par i singli”. Nieporozumienia dotyczące finansów dotyczą głównie domów, w których są dzieci. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Pieniądze to nadal trudny temat w związkach

Spory o pieniądze nasiliły się głównie z powodu bardzo wysokiej inflacji i trudnej sytuacji gospodarczej. Do tej pory kłótnie w sprawach finansowych miała co druga para. Dzisiaj aż 21 proc. ankietowanych przyznaje, że rosnące w sklepach ceny sprawiły, że kłótnie są coraz częściej. Duży wzrost kosztów życia w ostatnich miesiącach wpływa na relacje w związkach.

Sytuacja najgorzej wygląda u par w związkach z największych miast – aż 23 proc. badanych przyznało, że spory są częstsze. W dużych miastach dotyczy to niemal co czwartego z badanych. Dane te pochodzą z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Powodów do sporów jest więcej, bo w ciągu roku ceny żywności i utrzymania nieruchomości poszły w górę o niemal 22 i 23 proc. Większe są także wydatki na energię oraz na paliwa czy w ogóle ceny usług. Wspólne zamieszkanie pomaga obniżyć koszty życia, ale jednak sporów jest cały czas dużo. Poza tym nie umiemy o tym rozmawiać – wiele par kłóci się, ma do siebie wzajemne pretensje albo w ogóle nie rozmawiają o swoich problemach z pieniędzmi.

Kłótnie o pieniądze w domach, w których są dzieci

Wyniki badania „Pieniądze powodem stresu dla par i singli” jasno wskazują, że spory są częste w domach, w których są dzieci. Aż 26 proc. ankietowanych przyznało, że kłótnie stały się częstsze. 

W związkach, których partnerzy nie mieszkają razem – w tzw. relacjach nieformalnych – oraz u osób niemających dzieci – takie nieporozumienia są rzadsze. Ważne, że partnerzy nie mieszkają ze sobą, a nie, że jest to relacja niesformalizowana.

Wszystko wskazuje na to, że czas galopującej inflacji wypada trochę gorzej w relacjach par niż okres pandemii i lockdownów w odniesieniu do zagadnienia finansów i domowego budżetu. 

KwK, f: Tumisu / pixabay