Newsy

Karta płatnicza–czy warto z chipem?

Coraz częściej użytkownicy kart płatniczych mają karty z mikroprocesorem, czyli chipem. To już niemal standard w ofertach banków. Czy warto?

 Karty wyposażone w mikroprocesor mogą być przyszłością bankowości, gdyż dają nam szerszy zakres możliwości niż pasek magnetyczny. Nie bez znaczenia jest także znacznie większe bezpieczeństwo podczas korzystania z takich kart. Statystyki mówią wyraźnie – wydawanych jest coraz więcej takich kart. Powstaje też coraz więcej punktów handlowych, gdzie mamy możliwość płacenia kartą w odpowiednich do tego terminalach.

Karta z chipem ma wbudowany mikroprocesor – mały układ elektroniczny, gdzie przechowywane są dane karty oraz spis usług. Płatności dokonujemy także poprzez wpisanie prawidłowego, indywidualnego numeru PIN. Obecnie oferowane karty z chipem odpowiadają standardom EMV, co gwarantuje kompatybilność mikroprocesorów i terminali w każdym miejscu i niezależnie od wydawcy karty.

Jakie są plusy karty z chipem? Otóż zwiększa się bezpieczeństwo, gdyż nie ma możliwości skopiowania zawartości mikroprocesora i wykonania kopii karty, a czas realizacji płatności jest krótszy. Ponadto karta z chipem to dodatkowe możliwości, możemy np. korzystać z jednej karty, obsługując kilka rachunków.