LED
Dom Firma

Jak płacić mniej za energię? Praktyczne porady na zmniejszenie kosztów

1

Kategoria: Finanse

Jak płacić mniej za energię? Praktyczne porady na zmniejszenie kosztów

Podrożało dosłownie wszystko – benzyna, żywność, usługi, lunche czy energia. Galopująca inflacja i trudna sytuacja gospodarcza nie sprzyjają oszczędzaniu – raczej zjadają to, co udało nam się przez lata zgromadzić. Dla wielu gospodarstw wyższe stawki za prąd utrudniają zarządzenie domowym budżetem. Oto kilka porad dotyczących sposobów na zmniejszenie kosztów związanych z energią.

Zmień dostawcę prądu

Prawda, że gdy dostajesz rachunek, nie zawsze sprawdzasz, za co dokładnie płacisz i ile wynosi opłata za faktycznie zużytą energię elektryczną? To jedynie część rachunku, a reszta zależy od dostawcy prądu.

Rachunki dzielą się na pozycje związane ze sprzedażą energii (wysokości i koszt realnie zużytej energii) oraz opłaty za dystrybucję energii elektrycznej (koszty dostarczenia zużytej energii do domu). Pierwszy element obrazuje realne zużycie energii w okresie rozliczeniowym. Pamiętaj, że masz wybór – możesz zmienić m.in. kondensator prądu, dostawcy lub taryfę na bardziej opłacalną dla Ciebie. Dopasuj grupę taryfową do swojego rytmu życia i potrzeb.

Izolacja termiczna. Oszczędzaj na ogrzewaniu i chłodzeniu

Dobrze izolowany dom pozwala zatrzymać ciepło w zimie i chłodzenie latem, co może prowadzić do znaczących oszczędności. Zainwestuj w odpowiednią izolację poddasza, ścian zewnętrznych oraz okien. Dodatkowo zabezpiecz drzwi i okna przed przeciągami, a także zastosuj uszczelki, które pomogą utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach.

Energia słoneczna. Wykorzystaj moc słońca

Najbardziej popularne spośród zielonych źródeł energii są panele fotowoltaiczne. Rozważ ich instalację na dachu swojego domu. Energia słoneczna może dostarczyć energii elektrycznej do użytku domowego, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Mniej popularne są turbiny wiatrowe – atrakcyjna alternatywa tam, gdzie nie ma odpowiedniej powierzchni na instalację słoneczną. Co więcej, turbina pracuje też w nocy i w okresie zimowym.

Są różne programy rządowe i unijne, które umożliwiają pozyskanie dotacji lub ulgi podatkowej dla osób korzystających z energii słonecznej.

Efektywne oświetlenie. Zamień żarówki na energooszczędne

Tradycyjne żarówki zużywają znacznie więcej energii niż żarówki LED czy energooszczędne. Zastąp stare żarówki nowoczesnymi, bardziej efektywnymi modelami. Choć mogą być nieco droższe w zakupie, długoterminowe oszczędności na rachunkach energetycznych będą znaczące. Tradycyjna żarówka pobiera około 100 watów, a energooszczędna aż 4 razy mniej.

Monitorowanie zużycia energii. Świadomość to klucz                 

Warto też zmieniać nawyki. Pozwoli to wypracować pewne oszczędności. Zwykle nie ma co liczyć na duże kwoty. Zainstaluj inteligentny licznik energii lub użyj aplikacji mobilnej, która pozwala śledzić zużycie energii w czasie rzeczywistym. Świadome zarządzanie zużyciem energii i optymalizacja zużycia to klucz do niższych rachunków.

Świadomość własnego zużycia pomoże zidentyfikować, które urządzenia są najbardziej energochłonne i umożliwi podjęcie działań mających na celu zmniejszenie ich zużycia. Sprzęty, które nie są używane np. podczas Twojej nieobecności w domu, po prostu odłącz na ten czas. Wyłączaj też niektóre sprzęty i Wi-Fi na noc i na wyjazd lub gdy idziesz do pracy. W większości polskich mieszkań i domów router jest aktywny 24/7 i stale pobiera prąd.

Sprzęt gospodarstwa domowego. Wybierz energooszczędne modele

Podczas zakupu nowych urządzeń gospodarstwa domowego zwracaj uwagę na ich klasę energetyczną. Wybieraj modele oznaczone jako energooszczędne, które będą zużywać mniej energii niż starsze modele. Tym bardziej, że niektóre ze sprzętów – jak lodówka czy czajnik elektryczny – to „pożeracze prądu”.

Co więcej, pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji sprzętu, aby utrzymać go w dobrym stanie i zoptymalizować jego efektywność. Staraj się jednak przeanalizować parametry urządzenia – wybieraj dobrej jakości sprzęty, bo inaczej możesz uzyskać efekt odwrotny od oczekiwanego.

fot. jplenio / Pixabay